report search
پارسی خوان

برج خنک کن

برج خنک کن

برج خنک کن وسیله ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هوا است که در دستگاه های ...

برج خنک کن

برج خنک کن وسیله ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هوا است که در دستگاه های چیلر آب خنک کاربرد دارد. مکانیزم کار برج خنک کن بر اساس تبخیر آب است که حرارت ایجاد شده را دفع کرده و سیال را تا دمای حباب مرطوب هوا (WB) پایین می آورد؛ البته این نکته شایان ذکر است در برخی موارد با چرخه بسته (مدار بسته)، کاهش دمای سیال تنها تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا (DB) امکان پذیر است. این برج ها، به برج خنک کن خشک شهرت دارند.

در سیستم های تهویه مطبوع (گرمایش، سرمایش) از برج خنک کننده جهت دفع حرارت نامطلوب چیلر استفاده می شود. چیلر های آب خنک معمولا کارآیی بیشتر نسبت به چیلر های هوا خنک در کاهش دمای سیال ( تا نزدیکی دمای حباب تر) به برج آب دارند. چیلرهای هواخنک باید در دمای خشک بالاتری حرارت را پس دهند، در نتیجه در معکوس چرخه کارنو کارآیی پایین تری دارند. عمده ترین مشکلات بوجود آمده برای یک برج خنک کن عبارتند : خوردگی قطعات داخلی برج، رشد جلبک ها و باکتریهای بیولوژیکی و همچنین تشکیل رسوب در قسمتهای مختلف برج .

اجزا برج خنک کن

بدنه

بدنه از ورق گالوانیزه به ضخامت 2 میلی متر و اتصال پیچ مهره ای است. جهت آب بندی از نوار لاستیکی استفاده می شود. برای سهولت در تعمیر و نصب در محل کلیه قطعات قابل جدا شدن است.

فن

فن ها نقش اساسی در دمیدن هوا جهت خنک کاری سیال به برج دارند. کلیه الکتروموتورهای فن براساس استاندارد UL بوده و جهت کار در محیط مرطوب طراحی گردیده است .

پکینگ (سینی های مشبک)

برای افزایش سطح حرارتی ما بین آب و هوا، آب را از این سینی ها عبور می دهند، این سینی ها همچنین سرعت جریان آب را کم می کند تا خنک کاری بهتر صورت گیرد. این صفحات شبکه ای بوده و دردو نوع اسپلاش و غشایی وجود دارد.

حوضچه

محفظه پایین برج دارای یک حوضچه ای است که آب خنک شده در آنجا جمع شده و به سیستم سرمایشی فرستاده می شود.

پره های قطره گیر

این صفحات تیغه ای مورب برای جلوگیری از پاشش آب به محیط اطراف به کار می روند.

اساس کار برج خنک کن

اساس کار برج خنک کن بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین جریان آب گرم و هوای سرد و در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو می باشد. عموماً در برج خنک کن آب گرم توسط لوله هایی به بالایی برج منتقل شده و در آنجا یا به صورت طبیعی و یا با آبفشان هایی به سمت پایین برج به جریان میافتد. در طول این مسیر با توجه به نوع برج به شیوه های مختلف با جریان هوای سرد برخورد میکند. برجهای خنک کن از دو قسمت نسبتاً متمایز تشکیل شده اند. قسمت تحتانی برج که شامل رادیاتورها بوده و آب گرم خروجی از کندانسور، داخل آنها جریان دارد و قسمت فوقانی که دودکش نسبتاً بلند برج خنک کن می باشد. توده هوای محیط در اثر عبور از روی لوله های حاوی آب گرم خارج شده از کندانسور نیروگاه، گرم شده و در اثر کاهش جرم مخصوص هوا نسبت به هوای محیط به سمت بالا حرکت می کند. ستون هوای گرم جای خود را با حجم هوای تازه محیط که از قسمت تحتانی برج وارد می شود عوض می کند. این جریان طبیعی در طول عملکرد برج برقرار می باشد. قسمت دودکش برج خنک کن نقش ماشین جریان را ایفا می کند.

برج خنک کن بدون فن (طبیعی)

جریان هوا در این نوع برج خنک کن در اثر یک عامل طبیعی مانند اختلاف جرم حجمی بوجود می آید. ارتفاع برج در این حالت به 200 متر می رسد. از جمله مزایا این دسته از برج خنک کننده می توان به مصرف کمتر انرژی الکتریکی، صدای کم، قطعات متحرک کمتر و از معایب آن میتوان به راندمان پایین تر آن نسبت به برج خنک کننده با جریان اجباری(همراه با فن) اشاره کرد.

برج خنک کن همراه با فن (مکانیکی)

توسط یک یا چند فن با دور ثابت یا متغیر جریان هوا به حرکت در می آید. هوای اجباری در برج به داخل آن کشیده شده و از سوی دیگر به خارج ارسال می شود. بادزن ها بسته به نوع برج ممکن است جریان محوری و یا گریز از مرکز باشند. تمامی برج های خنک کننده سیتم تهویه و تبرید ساختمان از نوع وزش اجباری و مجهز به فن هستند.


برچسب ها:

برج

-

خنک

-

کن

-

آب

-

جریان

-

های

-

برج خنک

-

خنک کن

-

می شود

-

به برج

-

آب گرم

-

کار برج خنک

-

برج خنک کننده

-

کاهش دمای سیال

-

به برج خنک

-

مشاهده منبع